Szukaj
  • magdalenamazurdrew

Kierowca odurzony marihuaną - obecność THC we krwi - porada i pomoc adwokata specjalisty!

Aktualizacja: sty 19

Prowadzenie pojazdów pod wpływem marihuany w Niemczech stanowi co najmniej wykroczenie. Tego typu proceder zagrożony jest wysokim mandatem, punktami karnymi jak również zakazem prowadzenia pojazdów lub nawet odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. W zależności od stopnia stężenia substancji czynnej i skutków jazdy, jak na przykład spowodowanie wypadku, w rachubę wchodzi również postępowanie karne.

Prowadząc pojazd pod wpływem marihuany popełniasz co najmniej wykroczenie. Palenie marihuany przed prowadzeniem samochodu jest zasadniczo porównywalne z prowadzeniem pojazdów po spożyciu alkoholu. Oprócz nałożenia wysokiego mandatu, punktów karnych, a także zakazu prowadzenia pojazdów ryzykujesz także odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Zależy to jednak ostatecznie od stężenia substancji czynnej we krwi. Zgodnie z niemieckim orzecznictwem jako wartość graniczna obowiązuje ogólnie wartość wynosząca 1,0 nanogram THC - czyli jedna miliardowa grama na mililitr krwi. W zależności od czasu trwania i intensywności konsumpcji marihuany powyższa wartość może się utrzymywać w organizmie jeszcze jakiś czas od momentu zaciągnięcia ostatniego macha. Rzekoma wytyczna, która mówi o tym, że 24 godziny po paleniu marihuany można jakoby ponownie prowadzić pojazd, jest bezspornie błędna.


Jakiej należy spodziewać się kary, uzależnione jest zawsze od danego indywidualnego przypadku. W przypadku pierwszej konsumpcji marihuany nie należy wychodzić jeszcze z założenia, że zachodzi niezdolność do prowadzenia pojazdów i odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów zostaje oszczędzone. Jest to ważna różnica. Po upływie okresu zakazu prowadzenia pojazdów prawo jazdy zostaje bezwarunkowo zwrócone kierowcy. Po odebraniu uprawnień do prowadzenia pojazdów należy je na nowo zawnioskować, natomiast kierowca jest zazwyczaj wzywany przez organ wydający prawo jazdy do przedłożenia wyników badania medyczno-psychologicznego (MPU).


Jako ogólne wytyczne można wymienić następujące kary w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem marihuany:

za pierwszym razem grozi mandat w wysokości 500 euro, 2 punkty karne, 1 miesiąc zakazu prowadzenia pojazdów,

za drugim razem: mandat w wysokości 1000 euro, 2 pukty karne, 3 miesiące zakazu prowadzenia pojazdów,

za trzecim razem: mandat w wysokości 1500 euro, 2 pukty karne, 3 miesiące zakazu prowadzenia pojazdów,

w przypadku czynu karalnego (w wyniku niezdolności kierowcy do prowadzenia pojazdów zostaje spowodowany wypadek lub dochodzi do konkretnego narażenia na niebezpieczeństwo dobra prawnego): odebranie prawa jazdy, grzywna lub kara pozbawienia wolności.

Ale również tutaj decydujące są okoliczności dotyczące danego indywidualnego przypadku. Doświadczony obrońca rozpozna i przedstawi w sposób ofensywny okoliczności, które zadziałają na Twoją korzyść. Możliwe jest zatem, że postępowanie zostanie umorzone, w każdym razie natomiast grożąca Ci kara zostanie zmniejszona. Powierzenie swojej sprawy wyspecjalizowanemu obrońcy opłaca się zatem w każdym przypadku.


Mecenas Junge to niemiecki adwokat specjalizujący się w prawie karnym, który od lat skutecznie broni swoich klientów na terenie całych Niemiec także w obszarze przestępstw w ruchu drogowym i właściwych postępowań w sprawach o wykroczenie. Tym samym dysponuje wiedzą i doświadczeniem, aby w sposób optymalny doradzać i bronić swoich klientów.

Aby powierzyć nam swoją sprawę wystarczy wysłać swoje zapytanie drogą mailową na adres ger-interpres@list.pl lub zadzwonić do kancelarii. Pierwsze omówienie sprawy jest bezpłatne. Szybki kontakt możliwy jest pod numerem telefonu (kontakt w języku polskim) 0048 607 127 564. Do dyspozycji są również odpowiednie komunikatory (Whatsapp, Signal).Tekst: niemiecki adwokat Andreas Junge


Tłumaczenie: Mgr Magdalena Mazur-Drewalska, tłumacz przysięgły języka niemieckiego


#marihuana #thc #joint #paleniemarihuany #paleniemarihuanywniemczech #niemcy #niemieckiadwokat #paleniemarihuanykary #cannabis #niemcy #polacywniemczech


434 wyświetlenia0 komentarz

607 127 564

©2019 by Pomoc prawna w Niemczech. Proudly created with Wix.com

Adwokat - kancelaria niemiecko-polska | Poznań, Legnica