Szukaj
  • magdalenamazurdrew

Postępowanie załatwione, a pieniądze mimo tego przepadły?

Skutkiem postępowania karnego jest często zabezpieczenie przedmiotów ze względu na fakt, że mogą mieć one znaczenie jako dowody w sprawie czy też dlatego, że podlegają przepadkowi jako dochód uzyskany w wyniku popełnienia czynu przestępnego. Niemiecki adwokat specjalizujący się w prawie karnym, Dr. [dr] Maik Bunzel, przedstawi w niniejszym artykule na przykładzie, że szybkie powierzenie swojej sprawy specjaliście może się bardzo opłacić. Dr. Bunzel prowadzi kancelarię adwokacką specjalizującą się w prawie karnym z siedzibą w Berlinie i Cottbus. Jako obrońca działa na terenie całych Niemiec.

Przed kilkoma miesiącami na niemieckiej autostradzie miało miejsce następujące zdarzenie: Dwóch młodych mężczyzn i jedna młoda kobieta są w drodze z Holandii do domu, do Polski. W pojeździe znajduje się gotówka w kwocie ok. 100 000 euro. Jeden z dwóch młodych mężczyzn kupił na użytek własny trochę "trawki" i schował ją do kieszeni spodni. Drugi z nich ma przy sobie swój notatnik, z którego korzysta w sprawach służbowych. Cała trójka zostaje poddana kontroli policji. Policja znajduje narkotyki, na skutek czego mundurowi przeszukują pojazd. Funkcjonariusze znajdują i zabezpieczają gotówkę. I tu pojawia się wymagająca interwencji adwokata perspektywa postępowania karnego w sprawie podejrzenia handlu środkami odurzającymi, oszustwa podatkowego i prania pieniędzy.

Od roku 2017 państwo niemieckie ma bowiem możliwość konfiskaty przypuszczalnie "brudnych" wartości majątkowych także bez skazania sprawcy czynu karalnego. Podstawę ku temu stanowi § 76a ust. 4 niemieckiego Kodeksu karnego [Strafgesetzbuch, StGB]. Szczegółowe informacje dotyczące tego przepisu znajdują się pod linkiem tutaj. Decydującym czynnikiem w takiej sytuacji jest fakt, że sąd musi być przekonany jedynie o tym, że osoba, której dotyczy sprawa, mogła zdobyć dane wartości majątkowe - z reguły są to pieniądze - w sposób nielegalny. Sąd może się tu powołać na przykład na oficjalny stan majątkowy osoby zainteresowanej lub na sytuację zastaną podczas przeszukania (ujawnienie schowków itd.)

Wracając do naszej sprawy: właściciel gotówki natychmiast udaje się do adwokata. Adwokat niezwłocznie nawiązuje kontakt z właściwą prokuraturą i składa wniosek o wydanie sądowego orzeczenia w przedmiocie zabezpieczenia gotówki. Po dokonaniu analizy akt sprawy adwokat wyjaśnia, dlaczego ten młody mężczyzna wiózł ze sobą legalnie należącą do niego gotówkę. Po sprawdzeniu tych informacji przez prokuraturę, widmo utraty pieniędzy znika dla zainteresowanego po kilku tygodniach.

Istotną rolę odegrała tu - jak z resztą w wielu przypadkach - szybka reakcja zainteresowanego, który skorzystał z profesjonalnego wsparcia. Ponieważ bez działań adwokackich - należy podkreślić: bez działań adwokata, który wie, co robi - może się zdarzyć, że organy śledcze uprą się przy danej tezie, takową "ustalą", a następnie w sądzie zostanie złożony wniosek o samodzielną konfiskatę zabezpieczonych wartości majątkowych, zanim jeszcze zainteresowany zostanie w ogóle wysłuchany. Przeprowadzane później przez sąd wysłuchanie często nie może zapobiec sytuacji, że w sądzie utrwali się negatywne wrażenie powstałe na podstawie akt i doprowadzi do niekorzystnej decyzji na rzecz zainteresowanego.

Masz pytania odnośnie tego tematu? Adwokat Dr. Maik Bunzel chętnie odpowie na Twoje pytania. Rozmowa telefoniczna dla uzyskania pierwszej orientacji w sprawie jest bezpłatna.
Tekst: Dr. [dr] Maik Bunzel - niemiecki adwokat, specjalista ds. prawa karnego, specjalista ds. prawa ruchu drogowego, certyfikowany doradca w zakresie prawa karnego skarbowego

Tłumaczenie: Mgr Magdalena Mazur-Drewalska, tłumacz przysięgły języka niemieckiego


#obroncaniemcy #niemieckiadwokat #adwokatwniemczech #prawnikwniemczech #niemieckiadwokateberlinie #kontrolapolicjiwniemczech #przewożeniegotówkiwniemczech

Tel.0048 607 127 564

www.pomocprawnawniemczech.com

ger-interpres@list.pl

29 wyświetlenia0 komentarz

607 127 564

©2019 by Pomoc prawna w Niemczech. Proudly created with Wix.com

Adwokat - kancelaria niemiecko-polska | Poznań, Legnica