Szukaj
  • magdalenamazurdrew

Ucieczka pojazdem ciężarowym z miejsca wypadku w Niemczech

Pracownik firmy transportowej, który spowodował kolizję lub wypadek drogowy, a następnie oddalił się z miejsca wypadku bez uzasadnionej przyczyny, popełnia czyn kwalifikowany jako zabroniony i ściąga na siebie pewne konsekwencje, między innymi zatrzymanie prawa jazdy lub nałożenie wysokiej kary finansowej. Sprawca, który opuścił miejsce wypadku, powinien wiedzieć, jakie kroki podjąć, by zmniejszyć wagę swojej winy przed sądem oraz jakie okoliczności mogłyby okazać się w takim wypadku łagodzące. Po oddaleniu się z miejsca zdarzenia najlepsze, co może zrobić osoba odpowiedzialna, to w ciągu 24 godzin dobrowolnie się do tego przyznać. Niemieckie sądy często uznają akt tak zwanego czynnego żalu za okoliczność łagodzącą, zwłaszcza w przypadku kolizji. Poszukując dla siebie obrońcy, skupmy się na tym, by był nim polski prawnik. W Niemczech funkcjonuje naprawdę dużo kancelarii polskojęzycznych. Adwokat mówiący w obu językach lub korzystający z pomocy tłumacza tym bardziej okaże się pomocny podczas procesu.


Konsekwencje spowodowane ucieczką z miejsca wypadku


Oddalenie się od strefy, w której to my byliśmy sprawcami wypadku zawsze podlega konsekwencjom prawnym. Natomiast sama waga czynu i wiążący się z tym wyrok to już kwestie rozpatrywane indywidualnie. Jeżeli doszło do wypadku i zginęła osoba, ktoś został ranny lub powstały poważne szkody, a sprawca w momencie ucieczki wiedział o tym, może on trwale stracić uprawnienia do kierowania pojazdem ciężarowym. Bardzo ważna jest świadomość sprawcy, to znaczy, czy wiedział, że spowodował wypadek i zniszczenie mienia oraz naraził na niebezpieczeństwo innych uczestników drogi i mimo to oddalił się. Osoba, która dopuściła się czynu zabronionego, będzie musiała ustalić z obrońcą fakty i wspólnie opracować strategię możliwie najlepszej obrony podczas procesu. Dlatego tak ważne jest, aby naszą sprawą zajął się polski adwokat działający na terenie Niemiec, z którym będziemy mogli swobodnie i dokładnie omówić szczegóły sprawy. Warto mieć na uwadze, że w tego typu przypadkach łagodniejszą formą kary może się okazać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdu trwający od jednego do trzech miesięcy.


Okoliczności łagodzące – co może wywalczyć dla nas polski prawnik na terenie Niemiec?


Wyrok może zostać złagodzony, jeśli sprawca zaprezentuje się przed sądem jako osoba poczytalna i rozsądna oraz nie ma żadnych, jak dotąd, wyroków na koncie. Na korzyść winnego może również wpłynąć nieświadomość popełnionego czynu - sprawca po prostu nie wiedział, że spowodował wypadek. Znaczenie dla surowości wyroku mają także intencje kierujące oskarżonym. Jeśli do zdarzenia doszło na przykład na ruchliwej autostradzie pozbawionej pasa awaryjnego, wówczas gwałtowne zatrzymanie sporych rozmiarów ciężarówki na środku drogi mogłoby spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Sąd prawdopodobnie spojrzałby na sprawcę łaskawszym okiem, gdyby ten nie zatrzymał się od razu na miejscu zdarzenia, bo na przykład szukałby stosownego miejsca na postój, czyli chociażby parkingu znajdującego się nieco dalej. Polski prawnik w Niemczech, dobrze znający język, będzie w stanie wywalczyć dla nas jak najłaskawszy wyrok, jeśli tylko okoliczności zdarzenia na to pozwolą. Pamiętajmy, że poza granicą Polski nie jesteśmy osamotnieni. W całym kraju znajdziemy wiele uznanych polsko-niemieckich kancelarii, gdzie pracują zarówno adwokaci z naszego kraju, jak i tłumacze przysięgli. Przy wsparciu odpowiedniego prawnika mamy szansę na możliwie najbardziej pomyślne wyjaśnienie każdej sprawy.4 wyświetlenia0 komentarz

607 127 564

©2019 by Pomoc prawna w Niemczech. Proudly created with Wix.com

Adwokat - kancelaria niemiecko-polska | Poznań, Legnica