Szukaj
  • magdalenamazurdrew

Zatrudnienie w Niemczech – co robić, gdy pensja przychodzi za późno?

Pracodawca zwlekający z wypłatą wynagrodzenia to często spotykany problem w zakładach pracy. Każdy z nas ma bieżące opłaty, a wszelkie ważniejsze wydatki planujemy z wyprzedzeniem, dlatego tak ważne jest, aby pensja była wypłacana na czas, zgodnie z warunkami umowy, czyli pierwszego dnia miesiąca. Niekompetencja pracodawcy w tej kwestii może powodować pewne problemy. Nie możemy spłacić na czas pełnego czynszu, jesteśmy zblokowani, chcąc podjąć konkretną inwestycję planowaną od dawna. Każdy uczciwie zarabiający pracownik powinien mieć gwarancję, że pensja przyjdzie na czas, zgodnie z przepisami. Jeśli jesteśmy zatrudnieni Niemczech i regularnie odwiedzamy Polskę, warto poszukać po naszej stronie granicy dobrego prawnika niemieckojęzycznego. W Poznaniu chociażby z pewnością znajdzie się kompetentny adwokat niemiecki. Na miejscu w kancelarii omówimy szczegóły naszego problemu.


Prawo do wypłacenia grzywny – z adwokatem polskim wyjdziesz na swoje


Jako pracownik zatrudniony w Niemczech powinniśmy zasięgnąć wiedzy, co zrobić w sytuacji niewypłacania pensji na czas. Tym bardziej, że w tym przypadku prawo niemieckie działa na naszą korzyść i jasno określa, jakie kroki możemy podjąć. Artykuł 288 ust. 5 kodeksu cywilnego niemieckiego wprowadzony w związku ze zmianą w ustawie z dnia 27.07.2014 r. mówi, że pracownik, który nie otrzymał wynagrodzenia na czas, ma prawo domagać się od pracodawcy wypłacenia grzywny w wysokości 40 EUR. Ma to stanowić swego rodzaju upomnienie, by pensja była regularnie wypłacana na czas. Dla pracownika z kolei jest to forma zabezpieczenia, które pozwoli zrekompensować straty poniesione w wyniku opóźnionej wypłaty. Jeśli doszłoby do sytuacji, w której pracodawca winny grzywny odmówiłby jej wypłacenia, dobrze, aby wsparcia udzielił nam zaufany adwokat polski. W Niemczech znajdziemy wielu rodaków, również specjalizujących się w prawie i administracji, więc bez większego trudu powinniśmy znaleźć polskojęzyczną kancelarię prawną. Przed zmianą ustawy pracownik poszkodowany z powodu opóźnionej wypłaty pensji musiał udowodnić pracodawcy konkretną kwotę szkody. Jak to wyglądało w praktyce?


Wykaz szkody dla pracodawcy? Poznaj u adwokata w Niemczech swoje prawa i obowiązki


Pracownik sądził, że na początku miesiąca będzie w stanie opłacić czynsz za mieszkanie oraz pokryć wszelkie opłaty eksploatacyjne, czyli wodę, gaz, prąd i internet. Do tego spłaca kredyt lub pożyczkę. Nie może jednak podjąć żadnych transakcji, gdyż pensja pierwszego dnia miesiąca nie pojawiła się na koncie, a bieżące środki zwyczajnie nie wystarczą. To czyni tę osobę poszkodowaną, gdyż jej sytuacja bytowa jest uzależniona od tego, w jakim terminie pracodawca wypłaci należne wynagrodzenie. Przed poprawkami w ustawie pracownik musiał wykazać kwotę, o jaką jest stratny z powodu opóźnień. Obecnie nie jest to wymagane, jednak należy pamiętać, że wciąż występuje tu pewne odstępstwo od normy. Mianowicie, jeśli stwierdzamy, że poniesiona strata ma równowartość sumy wyższej niż należne nam 40 EUR, wówczas musimy już wykazać dokładną kwotę szkody. W takiej sytuacji dobrze się zabezpieczyć i skorzystać z pomocy prawnej. Skuteczny adwokat w Niemczech pomógłby nam ustalić, czy rzeczywiście mamy prawo rościć sobie wyższe odszkodowanie. Jako pracownicy mający zobowiązania finansowe musimy pilnować swoich interesów. Niewypłacanie pensji na czas działa na naszą niekorzyść, a pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę z grożących im z tego tytułu konsekwencji. Jeśli w naszym zakładzie pracy notorycznie dochodzi do opóźnień z wypłatami, mamy prawo reagować.4 wyświetlenia0 komentarz

607 127 564

©2019 by Pomoc prawna w Niemczech. Proudly created with Wix.com

Adwokat - kancelaria niemiecko-polska | Poznań, Legnica